Zonguldak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Demirtaş, İl Özel İdaresi’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi, hakkındaki eleştirileri yanıtladı. Demirtaş, özellikle AK Partili İl Genel Meclisi üyelerinin kendisi hakkındaki açıklamalarına da cevap vererek, “Biz, Valimizin de içinde olduğu kocaman bir aileyiz. Aile içinde ufak sürtüşmeler olabilir, biz bunları aşarız" dedi.

 

Recep Demirtaş İl Özel İdaresinin çalışmalarını... paylaşan: pusula67televizyonu
 
Zonguldak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Demirtaş, İl Özel İdaresi’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi, hakkındaki eleştirileri yanıtladı. Genel Sekreter Recep Demirtaş, basın mensuplarıyla Kozlu’daki Lemariz Restoran’da bugün sabah kahvaltısında bir araya geldi. Kahvaltıya, Genel Sekreter Yardımcıları Mehmet Kokulu ve Ali Doğu ile İl Özel İdaresi Şube Müdürleri de katıldı.
 
DEMİRTAŞ: “BU YIL 250 KİLOMETRE SICAK ASFALT YAPACAĞIZ”
 
Köy Hizmetleri’nin adının değiştirilmesiyle 2005 yılından bu tarafa İl Özel İdaresi olarak faaliyet gösterdiğini belirten Genel Sekreter Demirtaş, “Özel İdaremiz, başımızda Sayın Valimiz Ali Kaban, İl Genel Meclisimiz, İl Encümenimiz ve bizler 15 Şube Müdürü, 2 Genel Sekreter Yardımcımız, Hukuk Müşavirimiz ve uzmanımızla beraber hizmet ediyoruz. 7 İlçe Özel İdare Müdürü, 6 şantiyemizle birlikte Zonguldak’ın tümünü kucaklayarak, onlara hizmet etmek için mücadele veriyoruz. Bu mücadelemizde tabi mevcut imkanlarımızı en iyi şekilde değerlendirerek, hizmet etmek için uğraşıyoruz. İlk defa hizmetlerimiz açısından köylerimizde çöp topluyoruz. Yani belediyelerin vermiş olduğu hizmetleri, biz de kırsal kesime veriyoruz. Yatırım programı bütçemize 11 milyon TL koyduk. Kesin olmamakla birlikte ya bu hafta, ya da önümüzdeki hafta sonuna kadar büyük ihtimalle 40 milyon TL’nin üzerinde bir para gelecektir. Bunlarla beraber köylerimizin bütün ihtiyaçlarını imkanlarımız ölçüsünde değerlendirmeye çalışacağız ve yapmaya çalışacağız. Yol çalışmalarımızı Çaycuma ve Kozlu’dan başlattık, sıcak asfalt olarak. Bu yıl da 250 kilometre sıcak asfalt yapacağız. Su çalışmalarımızla ilgili de 380 tane su ünitemiz var. 380 tane ünitemizde susuz köyümüz yok. Fakat yeterli olmayan köylerimiz çok, bu da özellikle Ağustos-Eylül aylarında oluyor, tankerlerle köylerimizin su ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 3 tane gölet yapılıyor; Beycuma, Ormanlı ve Çaylıoğlu’nda. Bu göletlerde, örneğin Beycuma’da 52 bin metreküp su toplanacak, bunun 9-10 bin metreküpü Beycuma Belediyesi’ne verilecek, geri kalan suları da biz köylerimize dağıtacağız. Ormanlı ve Çaylıoğlu’nda da öyle. Su ile ilgili sıkıntımız pek fazla olacağını tahmin etmiyorum. Su israfını önlemek için ‘Su Birliği’ kurma çalışmalarımız var. Onu da gerçekleştirebilirsek, israfı da önledikten sonra gerçekten yeterli su olacağına inanıyorum. Manolya Parkı var, Devrek Bastoncular Çarşısı var, Üzülmez Kültür Vadisi, Çaycuma Tarım ve OSB üzerinde çalışmalarımız var, bu çalışmalar son aşamasına geldi. Bakımdan geçen Gökgöl Mağaramız, çok güzel oldu, dışarısı için de güzel bir proje hazırlattık. Ancak orada bir sıkıntı oldu. Arazi, orman arazisi ve Karayolları çalışmaları var. Karayolları müteahhidine söyledik, Gökgöl Mağarası’nın önünü de dolgu malzemesi ile doldurup, orayı yeniden yapacağız” dedi.
 
“BİZ, VALİMİZİN DE İÇİNDE OLDUĞU KOCAMAN BİR AİLEYİZ”
 
Demirtaş, özellikle AK Partili İl Genel Meclisi üyelerinin kendisi hakkındaki açıklamalarına da cevap vererek, “İl Genel Meclisi toplantılarına katılıp-katılmamam bir şey değil. Gündem bana bir gün önce getirilir, Yakup Bey tarafından. O gündem maddelerine göre ilgili arkadaşlar kimler. Çünkü ben oraya gitsem de ‘bazı konulara hakim olmayabilirim?’ diye Genel Sekreter Yardımcımız Mehmet Kokulu’nun başkanlığında ilgili birimimizi biz oraya göndeririz. Zaten gerekli açıklamalar yapılıyor orada, bir sıkıntı yok. Bizim işlerimizin çok yoğun olduğu dönemler de oluyor, katılmadığım zamanlar da oluyor, katıldığım zamanlar da oldu. Ama bu kesinlikle arada bir sürtüşme olduğundan falan değil. Onlar gerekli cevabı alıyorlar zaten, gerekli açıklamalar da yapılıyor. Zaten komisyon çalışmaları yaparken de arkadaşlarımız ilgili birim müdürlüğü ile beraber temasa geçerek komisyon raporları hazırlanıyor. Oraya gelmeden önce bizim arkadaşlarımızın haberi var zaten. Biz o zaman da gerekli açıklamayı yapıyoruz. Biz, Valimizin de içinde olduğu kocaman bir aileyiz. Aile içinde ufak sürtüşmeler olabilir, biz bunları aşarız" dedi.
 
KILAV: “MANOLYA PARK’IN İHALESİ 31 MART’TA”
 
Kültür ve Sosyal İşler Müdür Vekili Dilek Kılav ise, Kozlu sahil yolu Milli Egemenlik Caddesi’ndeki Manolya Park’la ilgili çalışmaları hakkında bilgi vererek, “BAKKA’nın 2016 yılı programına Manolya Park projemizi sunmuştuk. Projemiz başarılı oldu, sözleşmeler imzalandı, 31 Mart’ta ihalemiz var. Devrek Baston Satış Merkezi Müzesi ve Doğa Kültür Parkı ilgili olarak da, yine 2016 yılı güdümlü proje desteği kapsamında BAKKA’ya bir proje sunmuştuk. Bu projemiz de başarılı oldu, sözleşmesini imzaladık, şu anda ihale çalışmalarımız devam ediyor. Muhtemelen Nisan ayı içerisinde onu da ihale edeceğiz. Böylece iki projemizin de inşaat faaliyetleri başlamış olacak” diye konuştu
 
DOĞU: “ ÜZÜLMEZ’İ ‘BİLİM, KÜLTÜR, TURİZM VADİSİ’ OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ”
 
İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Doğu da, “Üzülmez Kültür Vadisi Projesi” hakkında açıklamada bulunarak, şunları söyledi:

“Sayın Valimiz bize talimatları verdiği andan itibaren ‘Üzülmez Kültür Vadisi Projesi’ ile ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. Orada eskiden huzurevi olarak kullanılan bir Rombaki konağı var. Şimdi ise TTK pansiyon olarak kullanıyor. Onun altında da aşağı-yukarı 10 dönümlük, -toplam alan 100 dönüme yakın- ama bizim kullanabileceğimiz yerlere en son Milli Emlak’tan çıkarttığımız, Bakanlıktan da çıkarttığımız bizim bir ‘Rombaki lavuarı’ dediğimiz alan karşısındaki atölye, TTK’nın atölyesi olup 1860’lı yıllardan kalan bir baca ocağı var. O ocağın olduğu alan 10 dönüm kapsamında bir yer. Burayı biz ‘Bilim, Kültür, Turizm Vadisi’ olarak düşünüyoruz, aynı zamanda. Oradaki, 1860’lı yıllardan kalan ocağı ziyarete açacağız, turistik amaçlı. Hatta Sayın Valimizin kafasında oranın bir ‘kömür kapı’ olarak da düzenlenmesi gibi bir planı var. Bunu da yaptıktan sonra özellikle bizim mağaraya, artı Maden Müzesi’ne eklenen bir şehrin de hemen çıkışında yer alan bir yer olacak, Kültür Vadisi. Mağaranın ziyaretçi sayısı oldukça iyi gidiyor. Gayet de güzel bir karşılığını buldu, hem Zonguldak’ta, hem dışarıdan gelen turistler anlamında. Maden Müzesi’yle beraber de bütünleyici bir tarafı olacak. Bu 10 dönüme biz belki bir üniversitenin de kullandığı bilimsel araştırmaların yapıldığı bir yer, bunun yanında belki restoranların olduğu bir yer düşünüyoruz. Asıl önemlisi, onun hemen yanında bir 10 dönüme yakın TTK’nın ‘direk harmanı’ olarak tabir ettiğimiz, şu anda çok da kullanılmayan bir yer var. TTK ile görüşmelerimiz devam ediyor. Büyük bir ihtimalle orayı da tahsis edip, oraya da 300-400 araçlık otoparkın da olabildiği bir Atatürk Kültür Merkezi yapılması planı var. Bunlara ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Sayın Valimiz; üniversite olsun, Kültür ve Turizm Müdürlüğü olsun, İl Özel İdaresi olarak biz olalım, bizleri dönem dönem toplantılara çağırıp talimatlarını veriyor, biz de o anlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kültür Vadisi, uzun süreli bir proje, bunu özellikle son dönemlerde BAKKA ile beraber çalıştığımız Avrupa Birliği’nin hibe kredileri var, bunlar 7 milyon Avro’dan, 10 milyon Avro’ya kadar olan büyük krediler. Hibe olarak veriliyor, geriye ödemesi yapılmıyor. Bu anlamda da, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın müzakere yöntemi ile verdiği bir hibe bunlar. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Bu konuda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza bir dosya hazırlıyoruz.”

 

TURPCU: “TARIMA DAYALI İHTİSAS OSB’NİN PROJE DOSYASI HAZIRLANIYOR”

 

Ruhsat ve Denetim Şube Müdürü Yüksel Turpcu ise, Çaycuma’da kurulması planlanan “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” ile ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nun 26/A maddesine dayanılarak hazırlanan ve 10 Kasım 2009 tarih ve 27402 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’ uyarınca Çaycuma ilçemizin Burunkaya Köyü hudutları dahilinde devletin hüküm ve tasarrufu altında ve hazine adına tescilli bulunan toplam 529 bin 222,42 metrekarelik alanda ‘Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ kurulması ve İl Özel İdaresi’nin yetkili kılınması İl Genel Meclisi’nin 18 Ekim 2016 gün ve 108 sayılı kararı ile uygun görülmüştür. Söz konusu Meclis kararında kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi için İl Defterdarlığı’ndan tahsis işlemleri yapılmış olup, DSİ 23’üncü Bölge Müdürlüğü’nden, BEDAŞ İşletme Müdürlüğü’nden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden, Çaycuma Belediye Başkanlığı’ndan, İdaremiz Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü, Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü, Plan ve Proje Müdürlüğü’nden kurum görüşleri alınmıştır. Proje dosyasının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na sunulmak üzere hazırlanması ve takibi iş ve işlemlerin yürütülmesi danışmanlık hizmeti alımı ihalesi yapılmış ve iş, Başak Tarımsal Mühendislik ve Danışmanlık firmasında kalmış olup, 8 Mart 2017 tarihi itibarıyla tüm kurum görüşleri ilgili firmaya gönderilerek, proje dosyasının hazırlanmasına başlanılmıştır. Danışman firma, en geç bir hafta içerisinde proje dosyasının hazır hale geleceğini beyan etmiştir. İl Defterdarlığı’nca, Sera OSB’nin kurulacağı bölgede 561 bin 407,02 metrekare alanın hazine adına tescilinin yapılarak İdaremiz adına tescil işlemlerine başlanıldığı bildirilmiş, ancak yapılan kadastro çalışmalarında alanın 563 bin 850,97 metrekare olduğu anlaşıldığından, İl Defterdarlığı’na yeni alana göre tahsis yapılması bildirilmesi gerekiyor. Proje başında yapılan kadastro çalışmaları sonucunda proje alanı 529 bin 222,42 metrekare olarak bildirildiğinden, tüm kurum yazışmaları ve İl Genel Meclisi kararı buna göre alınmıştır. 563 bin 850,97 metrekare alan için talep yapılması halinde Meclis kararının ve kurum görüşlerinin yeniden alınması gerektiğinden ve bu da zaman alacağından dolayı Sera OSB için en uygun alan hesap edilerek, hali hazır harita 524 bin 494,72 metrekare olarak onaylanmıştır.”

Haber Kaynağı: Pusula Gazetesi

http://www.pusulagazetesi.com.tr/kocaman-bir-aileyiz-ufak-surtusmeler-olabilir-75107-haberler.html