“Zonguldak’a Biyogaz Tesisi Yapılacak”  

 
 
 

Zonguldak Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Osman Bayraklı ve yönetim kurul üyeleri, Zonguldak İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Ali Kemal Yesiralioğlu’nu ziyaret etti.

Zonguldak Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Osman Bayraklı ziyarete yaptığı açıklamada, Gökçebey Bodaş köyü mevkiinde yaklaşık 50 dönü arazi üzerinde biyogaz tesisi kurulması için çaba içerisinde olduklarını ve Vali Ali Kaban’ın öncülüğünde Gökçebey Bodaş Köyü’ne biyogaz tesisi kurulacağını belirterek bunu mutluğu içinde olduklarını söyledi.

BAYRAKLI: SAYIN VALİMİZE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Osman Bayraklı, “Ziyaretlerimiz devam etmiştir. Müdürümüz gerçekten bizimle beraber olmuştur. Bilindiği üzere şu anda kanatlı sektörünü en büyük sorunlarından biri atık sorunumuzdur. Atık sorunuyla ilgili olarak sayın valimiz başta olmak üzere yine genel sekreterimiz ve Ali kemal bey yakından ilgilendiler ve İl Özel İdarece girişimler olmuştur. Bununla ilgili inşallah Ali kemal beye görev verilmiştir müdürümüze ve işte o görevle ilgili hem kendisine bir ziyarete bulunduk ve gelişmeler hakkında kendisinden bilgiler olacak ve inşallah beraberinde Zonguldak olarak sayın valimizin önderliğinde yönetim kuru olarak bize düşen ne görev varsa gecemizi gündüzümüze katar7ak üreticilerimiz için, Zonguldak için fedakarlığımızı göstereceğiz. Tabi ki biliyoruz Ali Kemal Bey elinden gelen fedakarlığı inşallah tesisle ilgili var gücüyle çalışacağına kuşkumuz yok. Ben bu suretle bu zamana kadar ve bundan sonra kanatlı sektörüyle bizim yanımızda olan Ali kemal beye şükranlarımı sunuyor ve çok teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere daha önce defalarca bunun üzerinde Sayın valimizle görüşmelerde bulunduk fakat bir işadamına ve belirli kişilere bunları kurduramadık. İnşallah bununla ilgili İl Özel İdare tarafınca bir projemiz var. Bununla ilgili Ali Kemal Bey’de gerçekten fazlasıyla gereğini yapıyor. Ama bu çalışma neticesinde böyle bir tesis Zonguldak’ımıza kazandığımız zaman hep birlikte bunun sürecin bitirdiğimiz zaman Zonguldak’ımızda atık sorunundan üreticilerimizi kurtardığımız zaman bizlere bir dua etsinler yeter. Sayın valimizin ve Ali kemal beyin öndeliğinde gerçekten şu anda kanatlı sektörünün en büyük sorunlarının çözüm aşamasına gelindiği noktadayız. Bununla ilgili Bülent Ecevit Üniversitesi Makine mühendislik bölümünden bu görevi Ali kemal beyle beraber verildi. Yer incelemeleri tamamlandı ve inşallah artık projeyle birlikte buraya nasıl biyogaz ile ilgili tesis kurulacağının çalışmaları başlatılmış durumda. Biyogaz tesisi Gökçebey’de yaklaşık 50 dönüm arazi alanında Bodaş köyü’nde kurulacak. İnşallah ileriki günlerde basın olarak sizleri oraya götüreceğiz. İleriki zamanlarda yine Ali Kemal Bey bizlere açıklama yapacak. İnşallah zonguldak7ımızda güzel bir tesis olacağına şüphemiz yok. Ben buradan tekrar sayın valimiz olmak üzere İl Genel Meclisi başkanımız ve İl Özel İdare Genel sekreteri ve Ali Kemal beye yönetim kurulum adına şükranlarımı sunuyorum. Zonguldak olarak Türkiye’nin beyaz et ihtiyacının yüzde 15’ini karşılıyoruz. Bu gerçekten Zonguldak’ımıza şu anda en büyük sorununu çözüyorlar sayın valimizle beraber. Çünkü bunu önceliği var. Çevreyi rahatsız etmemek için bunu parasal anlamda hem elektiriğe hem de yatırıma döndürmek için mükemmel olacak ve bu başarıldığı zaman bence Zonguldak’a en büyük yatırımlardan biri olmuş olacak” dedi.

YESİRALİOĞLU: ÜNİVERSİTE RAPOR HAZIRLIYOR

Zonguldak İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Ali Kemal Yesiralioğlu’da, “Sayın başkanımızın sayesinde tavukçuluk sektörünü öğrendik ve bu konuda tavuk nasıl yetiştirilir başkanımız hep öğretti bize bunları.

Bir tavuk ortalama 4.5-5 kg dışkı üretiyor. Zonguldak’ta yaklaşık 250 adet tesis var. bunları 2 aylık periyot halinde yılda 6 periyot ediyor ve yaklaşık yılda 15 milyon tavuk üretiliyor. 15 milyon tavuğun 5 kg dışkı çıkardığını düşünürsem 75 kğ yapar yani 75 bin ton dışkı üretiliyor. Bunu aya bölersek 6 bin 250 ton dışkı çıkıyor. Bir kamyon 20 ton aldığın düşünürsek o 6 bin 250 tonun taşınması için 300 kamyon gerekiyor. Çok büyük bir rakam. Yani bu atıkların çevreye olan zararlarını bir nebze olsun aşağıya düşürmek hem de dışkılardan verim elde edebilmek ve hem de Zonguldak’a bir katkı sağlamak için bu atıkların değerlendirilmesiyle ilgili planlamayı sayın valimizin talimat verdi ve ardından biz bunun yerini araştırdık. Gökçebey Bodaş Köyü mevkiinin hemen altında yaklaşık 50 dönüm arazide biyogaz, Biyokütle enerjisini nasıl üretiriz ne şekilde planlarımız bunun çalışmasını nasıl yaparız diye o alanı seçtik. Bununla ilgili, ekpertiz raporu ile ilgili ne getirir ne götürür, nasıl çalıştırırız diye üniversite ile yazışmalar yaptık. Onlardan ekpertiz raporu istedik. Onlar şu anda raporu hazırlama safhasında ve konu bundan ibarettir. Raporlar olumlu gelirse imar planını yapıp bu konuda çalışmalarımızı tamamlayacağız. İleride tesisin müstecilen mi yoksa özel idare mi çalıştırır bunu araştırmasın tabi İl Genel meclisimiz yapacak.” diye konuştu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Haber Kaynağı : http://www.demirmedya.net/haber/345878/zonguldaka-biyogaz-tesisi-yapilacak.html         Haber Tarihi :